f
s
f

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetuer adipis cing elit. Aenean commodo ligula eget dolor. Aenean massa. Cum sociis theme natoque

Follow Me
TOP
s
Amazing tour

Antalya

Antalya

Antalya, Türkiye’nin en önemli şehirlerinden biri olup kalabalık olması açısından bakıldığı zaman ise en kalabalık beşinci şehri olması ile ön plana çıkar. Tarihi ve doğal güzellikleri sayesinde yerli ve yabancı çok sayıda insanın gezip görmek için sabırsızlandığı Ülkemizin güney kıyısının incisi olan turizm beldesinin merkezidir.

Bu güzide şehre gerek başka illerden ve yurtdışından da insanların tatil için akın ettiği bu yer aynı zaman da ülke turizmine en çok katkısı olan şehridir. Özellikle yabancı turistlerin temelli yerleşmek istediği yerlerin başında gelme özelliğine sahiptir. Bu şehir hakkında hava durumu ve gezilecek yerler her zaman çok merak edilir. Kapsamlı bir araştırma yaptıktan sonra gezi düzenlemek çok daha faydalı ve keyifli bir gezi olması konusunda fayda sağlayacaktır.

Antalya il nüfusu yapılan son sayım ile birlikte 2 milyon 548 bin 310 olarak belirlendi. Kepez ilçesi Antalya’nın en kalabalık ilçesi olarak seçildi.  Diğer bir kalabalık ilçesi de Muratpaşa ilçesidir. Antalya’nın toplamda 910 mahallesi 19 ilçesi bulunur. Yüzölçümü bakımından bakıldığında da son derece büyük bir şehir olduğunu gözlemlemek mümkün olur. Turizmin başkenti olarak adlandırılan Antalya’da yaz aylarının gelmesi ile birlikte çok daha kalabalık olmaya başlar.

Antalya’nın Tarihi

Antalya Attalos Yurdu olarak tarih kitaplarında geçer. Tarihi güzellikleri, kiliseleri, mağaraları ve birbirinden etkileyici surları ile tarihe ışık tutan Antalya son derece mistik bir şehirdir. Tarihi hakkında genel bir bilgi verilmesi gerekirse, M.Ö 77 yılında Roma topraklarına katıldığı döneme kadar gitmemiz gerekir. Antalya çok uzun bir süre Roma imparatorluğu tarafından yönetildi. Bu süre içerisinde şehirde hiçbir gelişme yaşanmadı. Daha sonra Türklerin fethetmesiyle Antalya ilimiz gelişmeye ve büyümeye başladı.

Geçmiş zamanlarda Antik bir yerleşim yerinin üzerine kurulduğu için son derece tarihsel bir dokuya aynı zamanda eşsiz bir iklime sahiptir. Hadrian Kapısı en önemli antik eserlerinden biri olarak karşımıza çıkar. Bu antik eser özellikle turistler tarafından en çok ziyaret edilen tarihi yerlerden biridir. Son yıllarda yapılan kazılar ile birlikte daha pek çok tarihi eser meydana çıktı. Antalya tarihi ve güzellikleri ile her daim ilgi görmüş ve görmeye de devam ediyor. Yapılan çeşitli çalışmalar ile birlikte bu belde de hala Roma kalıntıları çıkarılmaya devam ediyor.

Antalya Coğrafi Konumu

En kalabalık beşinci şehir olan ve doğal güzellikleri ile ön plana çıkan Antalya şehri konum olarak da son derece önemli bir yere sahiptir.  Güney kısmında yer alan Antalya son derece güzel bir yere konumlanmıştır. Denize yakın olması ve sürekli olarak güneşli havaya sahip olması nedeni ile tatil yerlerinin vazgeçilmezi haline gelmesine sebeptir.

Mersin’in batısında, Konya bölgesinin ise doğu kısmında bulunan Antalya, Ege Bölgesine de yakındır. Güney tarafı tamamen Akdeniz ile çevrelenmiş durumdadır. Her ile yakın olan Antalya özellikle ülke dışından gelen turistlerin gözde tatil mekânlarından biridir.  Antalya’nın pek çok beldesi denize yakınlığı açısından deniz turizminin de başında gelir. Antalya her daim gezilecek yerleri ve tarihi güzellikleri ile ön plana çıkan bir şehrimizdir. Şimdilerde de aynı şekilde çok büyük bir ilgi görür.

Antalya İklimi 

Akdeniz ikliminin hâkim olduğu Antalya’da hava genellikle sıcak ve nemli bir iklime sahiptir. Hem yaz hem de kış aylarında hava sıcaklığı diğer şehirlere göre daha sıcaktır. Özellikle yaz aylarında Türkiye’nin en sıcak şehirleri arasındadır. Akdeniz’e kıyısı bulunan bu şehirde nem de sürekli üst seviyede seyreder.

Deniz kenarında bulunan yerlerde kış aylarında sıcaklık ve nem hâkim olurken iç kesimlere doğru girildikçe karasallık ve soğuk hava kendini göstermeye başlar. Yaz aylarında Antalya hava durumu ortalama 32 ile 36 derece arasında değişiklik gösterir.  Kış aylarında ise sıcaklık 10 derece ile 15 derece arasında olur. Bu durumda kış aylarının sert geçmediğini anlamak mümkün olur.  Sık sık yağmur yağışları söz konusu olsa da kar yağışı söz konusu değildir. Yaz aylarında sıcaklığın çok yüksek olması tatil yapacak kişileri buraya yönlendirir.

Antalya’da Gezilecek Yerler

Antalya gezilecek yerler bakımından son derece geniş bir yelpazeye sahip olup, tarihi güzellikleri ile de ziyaretçileri büyüler. Parlak güneşi ve masmavi denizi ile adeta insanları hayal âlemine sürükler. Merkez noktalarından biri olan Kaleiçi mutlaka gezilip görülmesi gereken önemli yerlerden biridir. Kaleiçi’n de bulunan duvarların ve mekânların taşlardan yapılması buraya ayrı bir güzellik katar. Kaleiçi sokakları turistlerin uğrak noktalarından biridir. Antalya saat kulesi de son derece güzel ve tarihi bir yapıdır. Antalya’ya gelen kişiler mutlaka burayı ziyaret eder ve bir tane de olsa fotoğraf çekerler.

Tarihi ve görkemli eserlerinden bir diğeri Hadrian Kalesi’dir. Bu kale Romalılar döneminden kaldığı için en önemli tarihi eserler arasında yer alır. Kesik Minare, dini yapılardan biri olup tarihsel açıdan da çok büyük bir önem taşır. Bunlar dışında Karaalioğlu Camii, Yivli Minare, Hıdırlık Kulesi, Karain Mağarası, Düden Şelalesi, Kurşunlu Şelalesi gibi pek çok gezilecek yeri vardır. Antalya tek bir günde gezilecek bir şehir değildir. En az bir hafta vakit ayırarak gezi planı oluşturmak çok daha uygun olacaktır.

Antalya’nın Önemli İlçeleri

Antalya toplam 19 tane ilçeye sahip olup bunlar arasında bir kısmı ile ön plana çıkar. Demre beldesi Likya dönemine ait kalıntıları bünyesinde barındırdığı için son derece önemli ilçelerden biri olarak karşımıza çıkar. Bu ilçe gerek manzarası ve denizi ile gerekse de tarihi kalıntıları ile gelip görenleri etkilemeyi başarmış bir ilçedir. Diğer bir önemli yerleşim yeri ise Alanya’dır. Bu ilçe son derece büyük ve kalabalıktır.

Antalya’ya turizminin en büyük pay sahibi Alanya’dır. Özellikle Kızıl Kulesi herkesi etkisi altında bırakmayı başarır. İbradı ilçesi ise pek bilinmez fakat çok önemli bir yerleşim yeridir. En küçük ilçe olmasına rağmen çok büyük bir ilgi görür. Kocaman ormanlık alanı ile temiz havayı özleyen kişilerde memnuniyet hissi oluşturur.  Tarihi açıdan da çok büyük bir önem taşır. Korkuteli ise Antalya sıcaklarından bunalan kişilerin gittiği ilçelerden biridir. Bu alana genellikle yazlık evler yapılır. Yazlık evlerin yaylalarda bulunması serin havayı beraberinde getirir.

Antalya’da Kalınacak Yerler

Antalya tatil bölgeleri arasında en çok tercih edilen şehirlerden biridir. Özellikle ilçeleri bakımından gelişmişlik gösterir. Kalınacak yer yelpazesi de son derece geniştir. Yazlık evler, oteller, apartlar ve günlük kiralık evler bakımından gelişmiş olan bu şehirde konaklama imkânını kolay bir şekilde halletmeniz mümkün olur.

Antalya’da tatil imkânı olan kişiler genellikle otel tercih ederler. Bu otelleri de Antalya merkez yerine ilçelerden tercih ederek daha iyi ve uygun tatil imkânına erişmiş olur. Son yıllarda Akdeniz deyince akla gelen Antalya’ ya yapılan tatil organizasyonları insan akınını beraberinde getirir.

Uzun süreli tatil yapacak olan kişilerin ise yazlık tarzında olan evleri kiralaması daha doğru olur. Aynı zamanda çocuklu olan aileler için de otel uygun bir tercih olmayabilir. Villa tarzında olan evleri tercih ederek daha rahat bir tatil imkânına sahip olursunuz. Antalya hem gezilecek yerler bakımından hem de kalınacak yerler bakımından son derece kapsamlıdır. Gitmeden önce ufak bir araştırma yapmanız sizin için son derece faydalı olacaktır.

Antalya İlçeleri

Akseki

Aksu

Alanya

Demre

Döşemealtı

Elmalı

Finike

Gazipaşa

Gündoğmuş

İbradı

Kaş

Kemer

Kepez

Konyaaltı

Korkuteli

Kumluca

Manavgat

Muratpaşa

Serik

d

Our Popular Tours

Etiam rhoncus. Maecenas tempus, tellus eget condimentum rhoncus, sem quam semper libero, sit amet adipiscing sem

Countryside 0
Vineyard 0
Wine Tasting 0

No tours match your criteria

a
"Dolor ipsum dolor sit amet, consectetuer adipiscing elit. Lorem commodo ligula eg dolor. Lorem Aenean msa. Cum sociis natoque" John Rios
a
"Lorem ipsum dolor sit amet, consectetuer adipiscing elit. Aenean commodo ligula eget dolor. Aenean massa. Cum sociis" Marianna Loreto

Şimdi Abone Olun ve Seyahat Tutkunuzu Dindirin!

You don't have permission to register